השתלת פירמידיון
מהפכה חברתית

השתלת שיניים יחידה מסוגה בעולם.
מעניקה תקווה ואיכות חיים לרבבות מטופלים שסובלים
מחוסר בעצם לסת. מאפשרת השתלת שיניים זעיר
פולשנית ללא השתלת עצם או הרמת סינוס.
רופאי השיניים תמימי דעים: "הפירמידיון הוא פתרון גאוני"

חזון הפירמידיון

שתלי הפירמידיון הם שתלים קצרים, המתרחבים להשגת יציבות גבוהה ומידית, ומעניקים לרופאי השיניים תחליף פשוט ובטוח להליכי אוגמנטציה מורכבים, או הרמת סינוס.

לאחר אובדן שיניים, הרכס האלבאולרי מצטמצם בגובהו וברוחבו באופן ניכר. שיקום על-גבי שתלים באזורים אלה ובלסתות אטרופיות, נותר עד כה בגדר אתגר כירורגי ושיקומי גם עבור רופא השיניים המנוסה. באזורי הלסתות האחוריים, ספיגת העצם האלבאולרית מקרבת את שיא הרכס אל תעלת העצב המנדיבולרי ואל הסינוס המקסילרי. לעיתים קרובות, נסיגה זו הופכת את ההשתלה באזורים אלה לבלתי-אפשרית ללא הליך אוגמנטציה.

השתלת עצם כרוכה בהארכת משך הטיפול הכולל, הרחבה משמעותית של 'זמן הכיסא', עלות כספית לא-מבוטלת, ואי-נוחות למטופל. יתרה מכך, לפי הספרות המדעית, אחוז הסיבוכים במהלך אוגמנטציה ולאחריה, עולה משמעותית, כאשר נדרשים הליכי אוגמנטציה מורכבים, כגון רגנרציה מונחית (GBR) או הרמת סינוס.

במקרים כאלו, הבחירה בשתלים קצרים עשויה להפוך את ההליך הכירורגי לפחות טראומטי, להוביל לתוצאות טיפוליות משופרות ולהגדיל את שביעות רצונם של הרופא והמטופל כאחד.

המגמה להציע למטופל שתלים קצרים ולהעדיפם על פני חלופות טיפול פולשניות זוכה לתמיכת האיגוד האירופי להשתלות שיניים (BDIZ EDI). בגילוי דעת שפרסם האיגוד נקבע, כי "שתלים קצרים הם חלופה טיפולית ראויה וכי על רופאי השיניים המשתילים להכיר חלופה זו ואת אופן השימוש בה.  

התנגדות השתל לכוחות הלעיסה המופעלים עליו מושפעת ממבנה השתל, מאורכו ומקוטרו. הגדלת קוטר השתל מגדילה את שטח המגע בינו לבין העצם, ולכן הגדלת הקוטר עשויה לפצות על הקטנת אורך השתל. בנוסף, בניגוד לשיניים טבעיות, בשתלים יש חשיבות פחותה ליחס בין אורכי הכותרת והשורש, מאשר לאורך הכותרת עצמה, ולכן במרבית המקרים, שתלים קצרים יכולים לתפקד באופן דומה לשתלים ארוכים.

קוטר השתל הוא גורם משמעותי המשפיע על הצלחת הטיפול. שתלים רחבים באורכים שונים עומדים טוב יותר בכוחות הסגר, והגדלת שטח המגע בינם לבין העצם עשויה להפחית את המתחים המועברים אל העצם. יחד עם זאת, במקרים רבים לא ניתן למקם שתל קצר ורחב עקב עובי לא מספק של הרכס, ואילו שטח המגע של שתל קצר בקוטר סטנדרטי עם העצם יהיה בלתי-מספק.

לכן, בעוד שקוטר החלק הצווארי של השתל חשוב לשמירה על העצם הקורטיקלית, ולפיכך עליו להישאר צר, ניתן להגדיל את קוטר החלק האפיקלי של השתל ובכך להגדיל את שטח המגע שלו עם העצם, ולהגביר את יציבות השתל עד לרמה השווה לשתלים באורך סטנדרטי, ואף מתעלה עליהם.